Grunwaldzka Akademia Miecza - Projekt

Przyszły rok będzie niezwykle pracowity dla rycerzy z północno-wschodniej Polski i Litwy. Wszystko za sprawą nowego projektu pod nazwą Grunwaldzka Akademia Miecza (GAM). W ramach GAM odbędą się cztery trzydniowe obozy w Nidzicy, Olsztynie, Mrągowie i Kownie. Trenerami będą najlepsi rycerze na świecie, zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Walk Rycerskich i International Medieval Combat Federation. Partnerem projektu jest stowarzyszenie "Parcuns" z Kowna.

 

- Chcemy połączyć doświadczenie weteranów ruchu rycerskiego oraz najlepszych zawodników i trenerów z zapałem młodzieży stawiających pierwsze kroki w walce – mówi Sławomir Moćkun, koordynator Akademii i prezes stowarzyszenia Intermarium, inicjatora całego przedsięwzięcia. – Adepci GAM otrzymają wszechstronną wiedzę i umiejętności jak poruszać się w świecie profesjonalnych walk rycerskich, prowadzić treningi kondycyjne i techniczne, a także taktyczne w walkach grupowych.

Ponieważ każdy rycerz powinien dobrze czuć się nie tylko w szrankach, ale również na królewskim dworze, stąd nasz litewski partner „Parcuns" przygotował warsztaty średniowiecznych tańców. Teraz zapraszamy do przesyłania propozycji logotypu GAM, na najlepsze czekają nagrody – dodaje Moćkun.

Grunwaldzka Akademia Miecza rusza już 7 lutego w Nidzicy, a zakończy się pod koniec kwietnia turniejem w Kownie. Organizatorzy zaplanowali miejsca dla 40 uczestników. Przyjmowanie zgłoszeń trwało zaledwie kilka godzin. – Liczę, iż adepci GAM w niedługiej przyszłości zasilą szeregi reprezentacji Warmii i Mazur w sportowych walkach rycerskich – mówi Patryk Kozłowski, kapitan reprezentacji województwa. – Dziś naszą kadrę tworzy 15 sportowców z 4 miast. Chciałbym, żeby ta liczba podwoiła się, a swoich przedstawicieli w drużynie miały także inne miejscowości. Zamków czy miast z rycerską przeszłością na Warmii i Mazurach przecież nie brakuje - konkluduje Kozłowski.

- Rycerskich atrakcji w północno-wschodniej Polsce w tym roku więc nie zabraknie – mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, patrona rycerskich wydarzeń w całej Polsce. – Rycerze przez cały rok w kilkunastu turniejach walczyć będą od Kowna po Prabuty. Cieszę się, że jest takie zainteresowanie Akademią. Mam nadzieję, że pod Grunwaldem będą znów mogły paść słowa „Mieczy u nas dostatek" – kończy Drej.

Projekt „Grunwaldzka Akademia Miecza" realizowany jest w ramach Inicjatyw Młodzieżowych programu „Młodzież w działaniu".