Rycerska Liga Turniejowa Grunwaldzkiej Akademii Miecza

Rycerska Liga Turniejowa to projekt, który łączy kilkanaście turniejów rycerskich rozgrywanych na Warmii i Mazurach. Do przedsięwzięcia dołączyło także miasto Prabuty z województwa pomorskiego oraz Kowno na Litwie.
Jest to największe przedsięwzięcie tego typu w naszym kraju, a poprzez turniej w Kownie stało się także projektem międzynarodowym.

 

Każdy z turniejów ma inny charakter i formułę, poza 3 konkurencjami: turniej bojowy 1/1, turniej bojowy 2/2, oraz turniej łuczniczy, które są tak samo sędziowane i punktowane.

Liga ma charakter otwarty, czyli mogą w niej wziąć udział rycerze z całej Polski i zagranicy. Ponieważ organizatorami są przede wszystkim bractwa z Warmii i Mazur a jednym z jej głównych celów jest wzmocnienie ruchu rycerskiego w północno-wschodniej Polsce oraz wypromowanie rycerzy z województwa warmińsko-mazurskiego, to będą oni dodatkowo premiowani. Nagrody otrzymają wszyscy zwycięzcy poszczególnych konkurencji ligowych ale również 3 najlepsze dwójki z Warmii i Mazur w pojedynkach 2/2 oraz 8 rycerzy w walkach 1/1 oraz 3 łuczników – wszyscy z Warmii i Mazur. W związku z tym będą prowadzone 2 rankingi Ligowe, ogólny obejmujący wszystkich startujących oraz drugi klasyfikujący tylko uczestników z województwa warmińsko – mazurskiego.

Pula nagród w chwili obecnej dla zwycięzców Ligi wynosi 10.000 zł. Część nagród będzie ufundowana w postaci rzeczowej, część pieniężnej. Liczymy również na to, że liczna rzesza rzemieślników będzie chciała zareklamować swoje wyroby poprzez nasze przedsięwzięcie fundując dla zwycięzców Ligi nagrody. Wsparcie zapowiedział już SPES Mediewal Market.

Organizatorem całej Ligi jest Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku a współorganizatorami i zarazem organizatorami pojedynczych turniejów poszczególne bractwa i samorządy z Warmii i Mazur, Powiśla i Litwy.
- Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej
- Bractwo Rycerskie Ziemi Działdowskiej
- Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg w Mrągowie
- Drużyna Rycerska Komturii Ostródzkiej
- Bractwo Rycerskie Zamku Kurzętnik
- XXVI Chorągiew Zamku Bratian
- Bractwo Rycerskie Konwent św. Piotra z Olsztynka
- Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn
- Rodzinna Drużyna Łucznicza z Prabut
- Salta Gladius z Kowna

Patronem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.
Strona Ligi – www.gam.rycerze.org